herzogjill herzogjill
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

The price of apples at a farm is $1.76 per pound. Write equation to determine c, the total price of n pounds of apples?

Respuesta :

samcole8855
samcole8855 samcole8855
  • 01-12-2017
I think it would be c= 1.76n
Answer Link

Otras preguntas

Identify the sentence that has correct subjectdash–verb agreement. a. In the​ evening, Brad and I often is out to dinner. b. In the​ evening, Brad and I often g
Multiply. (–2.1) ∙ (–1.4) a. –3.5 b. –2.94 c. 2.94 d. 3.5
Identify the sentence that has correct subjectdash–verb agreement. a. There is your keys. They is on the desk. b. There is your keys. They was on the desk. c. T
An insect is able to walk across the surface of a pond without sinking because of the A. polarity of the water molecules. B. process of evaporation. C. surface
What is the definition of metabolism? maintaining stability in an organism's internal environment producing offspring that are dissimilar to the parents the
how much sleep dose a jaguar get in 1 year
Which word in the sentence is a participle? Are you running from that buzzing bee? a. buzzing b. Are c. bee d. running
if x equals 8-(-2.25) and y equals 6-4.2-(-4.9) what is the value of x-y
How can you ensure that your argument is credible? A. By attacking your opponent B. By appealing to emotions C. By avoiding logical fallacies D. By using only f
Why has the physical description of the hero changed throughout the years? A. To prove that authors can create original characters B. To allow for the advanceme