alyssaorosco05 alyssaorosco05
  • 01-12-2017
  • Mathematics
contestada

a grocery store sells American cheese for $3.89 per pound about how much would a dollar in 1.89 pounds of cheese cost

Respuesta :

springwilliams0
springwilliams0 springwilliams0
  • 03-12-2017
to find the answer you need to figure out what to pultiply times one pound to get 1.89 pounds. which would be 1.89. 
Since 1 pound is 3.89
1.89 pounds times 3.89=7.35
so your answer would be 7.35
Answer Link

Otras preguntas

Someone please help me : evaluate 3st to the second power + 2s if s=5 and t=3??
What is an object with a very high resistance classified as?
How do you divide with a two digit number? Like 183 850 divided by 48.
the area of Alicia's garden is 81 square feet. what are the dimensions of her garden?
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
solve the formula for the indicated variable (b=rw+r,for w  sollution w=____)
a spinner is divided into 8 equal sections. 5 sections are red and 3 are green. if the spinner is spun 3 times, what is the probability that it lands on red exa
could you tell me what is an embryo?
a map has a scale of 2 in : 25 mi. The map shows a highway is 31 inches long. how long is the actual highway?
PLEASE HELP 20 POINTS!The sum of the x- and y-intercepts of the graph of 5x+3y = k is 32 5. Find the length of the line segment joining the x- and y-intercepts.