mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

for elimination method the 1st question is Solve the system of equations −6x−5y=−12 and −8x−5y=4 by combining the equations.
What is the answer??
What scale factor should be applied to a solid to produce a volume that is four times as large as the original volume? 64 1.12 4 1.59
FIRST ONE TO TELL ME THE ANSWER GETS BRAINIEST IT IS A MATH WORD 13. (16 letters). A word or phrase.
Sketch a graph that is discrete, has a maximum, does not pass through the origin, and is an absolute value function
All of the following Canadians would be allowed to vote EXCEPT A) an 18-year old male. Eliminate B) an African-Canadian woman. C) a man on an Indian reservat
Cindy owns a candy store and sells individual candies as well as mixes. Her most popular mixture is the chocolate and mint collection. The ratio of chocolate to
How do u write all real numbers are less than 69?
Who was first Europeans to encounter North America? A.) Vikings B.) Spanish C.) Portuguese D.) conquistadors
What is the purpose of analyzing a play?