winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

out of 33 students appeared in an examination ,the number of students who passes in mathematics only is twice the number of student who passed English only. fin
“an inconvenient truth” summarized with key figures please
If f(x)=3x2-5 and g(x) =-2x+5, then f(3)g(3)=?
Solve the following simultaneous linear equations. 4x + 2y=10 x + 2y =7
what is the additive inverse of 24/6​
There are 20 math problems divided into 4 equal columns on a worksheet. Your teacher has you cross out one column of problems. Use the equation 20-20/ 4=p to fi
State the number of possible positive and negative real zeros of the function f(x)=9x^6-3x^5+33x^4-11x^3+18x^2-6x
Which factors may increase the likelihood of a person using drugs?a.experiencing depressionb.family members using drugsc.favorite celebrities using drugsd.havin
The hypotenuse of a right angled triangle has its ends at the points (1, 3) and (-4, 1). Find the equation of the legs (perpendicular sides) of the triangle.
A line passes through the points ( – 1, – 9) and (1,7). Write its equation in slope-intercept form. Write your answer using integers, proper fractions, and impr