Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

if 2 pounds of strawberries cost $4.50, how much would 3 pounds cost?

Respuesta :

JaredC
JaredC JaredC
  • 01-12-2015
3 pounds cost $6.75

to help you, turn it into a fraction, 2 punds ove 2.50 equals 3 pounds over X
Answer Link
orellanalopez1223
orellanalopez1223 orellanalopez1223
  • 01-12-2015
the correct answer is  $ 13.50 because if you do 4.50 times 3 it then equals 13.50 
Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of angle y. Round your answer to the nearest hundredth. (please type the numerical answer only) (6 points)
I have a question and no one has helped me yet so I'm re-submitting it. thanks in advance. ​
PLEASE HELP!!!! WILL MARK BRAINLIEST!!!!the polynomial P(x)=x^3-6x^2+6x-23 can be rewritten as P(x)=(x^2+6)(x-6)+13 . Which expression is a factor of P(x)?A. 13
¿ vas a llamar el taxi? A. Sí, voy a llamar B. Sí, voy a llamaria C. Sí , voy a llamar el taxi
how many star are thier in the universe​
A distance-time graph indicates that an object travels 2 m in 2 s and then travels another 30 m during the next 40 s. What is the average speed of the object? A
prove that the following term​
3/5(x-4)-1/3(2x-9)=1/4(x-1)-2​
PLEASE HELP!! Is the answer 50 seconds??? Guillermo is a professional deep water free diver. His altitude (in meters relative to sea level), x seconds after div
What was the primary motivation behind the Non Aligned Movement during the Cold War? O A. Countries without nuclear weapons hoped to protect themselves from nuc