Rainbowcloudycupcake
Rainbowcloudycupcake Rainbowcloudycupcake
  • 02-12-2015
  • Mathematics
contestada

An ice company charged $3.40 for 4 bags of ice. if a convenience store bought 6 bags of ice how much would it have cost them?

Respuesta :

bookworm8310
bookworm8310 bookworm8310
  • 02-12-2015
This one is pretty simple. So you'd need to divide 3.40 by 4 to find the price of one bag of ice. 

One bag of ice cost 0.85

0.85 * 6 = 5.10

$5.10 would be your new total
Answer Link

Otras preguntas

Which change in oxidation number indicates oxidation? (1) –1 to +2 (3) +2 to –3 (2) –1 to –2 (4) +3 to +2
Given the balanced equation representing a reaction: CH4(g) + 2O2(g) --> 2H2O(g) + CO2(g) + heat Which statement is true about energy in this reaction? (1) T
When can a person infected with HIV expect to notice symptoms of the virus?
Which sentence is an oxymoron? To have peace, we must go to war. A glass can be viewed as either half full or half empty. The lawyer was deceptively honest with
In the giver what values does the books society embrace and encourage
How did Voltaire feel about censorship?
What causes mountain ranges to form?
When a voltaic cell operates, ions move through the(1) anode (2) cathode (3) salt bridge (4) external circuit
An atom of potassium-37 and an atom of potassium-42 differ in their total number of (1) electrons (3) protons (2) neutrons (4) positrons
At STP, which 4.0-gram zinc sample will react fastest with dilute hydrochloric acid? (1) lump (3) powdered(2) bar (4) sheet metal