cthorne cthorne
  • 01-02-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 5 ounces of raisins for $4 dollar sign. How much do raisins cost per ounce?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 08-07-2019

Answer:

Cost of raisin per ounce = $0.8

Step-by-step explanation:

Solution:

Number of ounces = 5 ounces

Price of 5 ounces= $4

Cost of raisin per ounce = ?

To find out the price per ounce, simply take the total dollar amount of the product and divide it by the number of ounces.

Formula = Price/Number of ounces

= 4/5

=$0.8

Cost of raisin per ounce = $0.8....

Answer Link
lostbraincells
lostbraincells lostbraincells
  • 27-08-2020

Answer:

The raisins cost $0.80 per ounce.

We can buy 1.251 ounces of raisins for $1.

Step-by-step explanation:

Ver imagen lostbraincells
Ver imagen lostbraincells
Answer Link

Otras preguntas

A non-metal usually forms 2 covalent bonds in its compounds.How many electrons will it take in its valence shell?
Describe the differences between a prokaryotic and a eukaryotic cell, and identify their parts.
why did some people treat native americans so badly?
If a fair quarter is flipped 3 times . What is the probability of getting exactly three heads? round to the neast thoudsands.
what is 8-4/5f>-14-2f
How do I write 4.76325 as a fraction?
why do living things need nitrogen?
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
11 times 4 and 1 3rds
A straight line has an equation y= 4x=5 Write down the equation of the straight line that is parallel to y=4x-5 and passes through the point (0,3).