xitlalick86
xitlalick86 xitlalick86
  • 02-02-2018
  • Mathematics
contestada

you can buy a 6 rolls of toilet paper for $6.97 or 12 pack for $9.24. which is better to buy

Respuesta :

AthenaSinclair AthenaSinclair
  • 02-02-2018
if you divide $6.97 by 6 (to find how much each roll is) you would get about $1.16 per roll and if you divide $9.24 by 12 you would see that each roll is $0.77 each. this tells you that the 12 pack of toilet paper is the better deal because each roll is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangular painting is 376 centimeters. If the width of the painting is 89 centimeter what is its length
How do Mathilde and her husband react when they discover the necklace is missing? A. They are unconcerned and figure they can easily replace it. B. They are cal
what is the probability that a husband, wife and daughter have the same birthday
Solve y/-4 + 5 = 15. (1 point) y/-4 is a fraction.
A raindrop falls to the ground from a raincloud at an altitude of 3000 meters.
three hundred sixty five times twenty four​
Usted a mi hermana María, ¿no? Saber or Conocer
how did mass transportation affect cities
11. Which statement accurately describes a P wave? A. A P wave moves particles up and down or side to side. B.AP wave can travel through liquids. C. AP wave tra
(4 x 102) + (7 x 103) Answer: