sofiagonzalez32 sofiagonzalez32
  • 03-02-2018
  • Mathematics
contestada

A gallon of moo milk cost 5.12 what is the price in dollars of an 8 ounce glass if moo milk there are 128 ounces in a gallon

Respuesta :

autumnwhite682 autumnwhite682
  • 03-02-2018
$0.32, divide 128 by 5.12 to see how much to charge by an ounce which is .04 multiply by how many ounces are in the glass (.04*8) which it 0.32
Answer Link

Otras preguntas

Brainstorming is only effective when done _______. A. In groups b. By yourself c. In a respectful atmosphere d. In a limited amount of time Please select the be
Arthur paid $0.84 for 0.25 pound of potato salad. How much does one pound cost
Did the 1994 flood stay within the floodplain and its boudnding valley slopes
What is 11,428 in expanded form
2 3/4 as a rational number?
Art historians believe that vermeer used tools, such as the ____, to aid in his virtuoso depiction of light.
a player passes a 0.600kg basketball down court for a fast break.the ball leaves the player hands with a speed of 8.30m/s and slows down to 7.20 m/s at its high
Mí padre está a diet; le ___ quince libras por perder ( to lose ). A.importa B.quedan C.queda D.importan
Which exploration did King Ferdinand and Queen Isabella of Spain sponsor? A. Bartolomeu Dias's voyage around the Cape of Good Hope. B. Christopher Columbus's vo
In the below system, solve for y in the first equation. x − 3y = −6 2x − 7y = 10