chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

According to the line graph, from 1999-2007, the number of drug-induced deaths rose dramatically. The numbers for each year are, roughly, 20,000, 20,000, 20,000
What is suggested in your text as one of the most useful things people who are sexually active can do to prevent contracting stis???
Derrick delivers messages on his bike all over the busy, hilly streets of downtown san francisco. he is engaging in which type of work?
How many grams of sodium sulfide can be produced when 45.3 g Na react with 105 g S? Unbalanced equation: Na + S → Na2S My answer: Balance the equation: 2Na + S
At least 28 chemicals in smokeless tobacco are identified as carcinogens. Which of the following best summarizes this statement? Smokeless tobacco contains 28
Females, who may be emotion-focused, are likely to “_____”—that is, to seek the company of other people when they are under pressure.
Find the equation of the line that fits the description (-1, -5) and has zero slope
Jade, a scientist working in the research department of corals cosmetics, is asked to not report the ill-effects of using a new product that corals has decided
If life exists where there are bodies of water and land to farm on how does geography influence stratification?
Examples of institutional investors are pension funds, mutual funds, and insurance companies. a. True b. False