idontknowanyidea
idontknowanyidea idontknowanyidea
  • 04-03-2018
  • Mathematics
contestada

San paid $8.28 for 18 stamps at this rate how much is a cost Sam to buy 12 stands

Respuesta :

MarkV
MarkV MarkV
  • 04-03-2018
If we pay $8.28 for 18 stamps we can find the price of one stamp by dividing by 18.

So, the price of one stamp will be
$8.28 / 18 = $ 0.46

To find the price of 12 stamps we have to multiply by 12 and finally find
$0.46 * 12 = $5.52

Hence, the cost of 12 stamps is $5.52
Answer Link

Otras preguntas

Directions: Write T it the statement is 1. Radiant energy spreads out from its source in all directions. 2. Electromagnetic radiation includes only visible ligh
Question9 A quel periode a l existence du poete la deuxieme strophe renvoie t elle justifier votre reponse
Solve the following simultaneous linear equations. 4x + 2y=10 x + 2y =7
4. On page 160 of parable of the sower, Lauren states, "So, in the company of others, plundered my family's home." How are the lines above representative of the
Give the graph of this function f(x), find the following (use only integers) f(3) =
Solve the following simultaneous linear equations. 4x + 2y=10 x + 2y =7
Select the correct answer. 1 Ben works as an accountant at a shipping company. While managing the financial invoices, he noticed that there was a tax that his c
Contact lenses 1. should/shouldn't be worn.
Define network list the elements of network
I need help for this homework please. Thank you !