kieranbrooks13p6k14q kieranbrooks13p6k14q
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

In 2012 electricity cost 15p per unit.
A family used 3729 units.

In 2013 electricity cost 17p per unit.
The family used 3506 units.

How much more did the family pay for electricity in 2013

Respuesta :

dannielle
dannielle dannielle
  • 02-04-2018
15*3729=55935 p

17*3506=59602 p

59602-55935=3667 p more than in 2012
Answer Link

Otras preguntas

Will a stand that can hold up to 40 pounds support a 21-kilogram television ? explain .
You have trained all year for a marathon. In your first attempt to run a marathon, you decide that you want to complete this 26-mile race in 4.5 hours. What wou
How to tell if a fraction is proportional
5 is less than a number y is under 20
What was a consequence of violating the Sherman Antitrust Act?
what does a scientist do if I a hypothesis is supported
Which best describes the way historians consider letters and journals?
how do you round 415,203 to the thousands place
convert 27/20 to a decimal
An icecube floats in water but sinks in gasoline. Moreover, a cork floats on top of both of the water and gasoline. What can you conclude about the relative den