korn78r
korn78r korn78r
  • 04-02-2016
  • Mathematics
contestada

Chicken is 3.00 a pound how much is 8 2/3 pounds cost

Respuesta :

JaySL JaySL
  • 04-02-2016
Multiply the cost per pound by the amount of pounds.

3 * 8 2/3

3 * 8 + 3 * 2/3

3 * 8 + 6/3

24+2

26

Thus, 3 * 8 2/3 is 26, so the chicken will cost $26.
Answer Link

Otras preguntas

Samuel Johnson wrote periodical essays in only one newspaper. True or false?
Capitalism has remained the same for the past 100 years. a. True b. False
What is half of 3 5/10?
What is the name for a triangular-shaped deposit of sand and soil at the mouth of some rivers? A. delta B. beach C. sediment D. depression
Accounting recognizes that assets, such as machinery and buildings, lose value over time. Accountants will record a portion of the cost of an asset as an expens
A ship is traveling around the outside rim of an island surveying a good place to land. If it is 10 miles from a lighthouse at the center of the island and 45°
The caterpillar is trying to crawl up the tree. It takes 2 minutes to climb 1 foot, but it falls back 6 inches each time it reaches 1 foot. How long will it tak
What is it called when columns filled with pairs of numbers that have the same ratio
The concept of overall 6 includes a person's emotions, social skills, and mental state as well as his physical well being. a. True b. False
Add to find the sum 2/10 + 3/100 =