princess102cryp3gf01
princess102cryp3gf01 princess102cryp3gf01
  • 04-04-2018
  • Mathematics
contestada

Help me plz idk how

Help me plz idk how class=

Respuesta :

rpband00
rpband00 rpband00
  • 04-04-2018
Hello there,

For problem one 
The mile is an appropriate unit to measure the distance run over a one-week period.

For problem two
The pound is an appropriate unit to measure the weight of a bag of sugar.


For problem three
The yard is an appropriate unit to measure the distance run on a football field.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is thepreterit tenseof "abordar" inthe "ustedes"form?A. AbordasteisB. AbordamosC. Abordaron12 points for RIGHT answer​
Which sentence in this excerpt from Susan B. Anthony’s “On Women’s Right to Vote” reveals the purpose of the speech?
A jacket costs $94.95 is is on sale for 30% off estimate the sale price
It would blank me greatly if you were nicer and more blank to our neighbors
Which part of a flower grows into the fruit?​
1. who Gained wealth to often help the country in the process?​
A 2-pound bottle of barbecue sauce costs $22.40. What is the price per ounce
The earlier years of the Middle Ages began with?
The North Pole of a compass magnet points toward
which claim does the map most support?