dianav2 dianav2
  • 05-04-2018
  • Mathematics
contestada

shelia bought 10 1/2 oz almonds for $3.36 how much did the almonds cost per ounce

Respuesta :

iTSjUstRyaNt
iTSjUstRyaNt iTSjUstRyaNt
  • 05-04-2018
Let’s set 10 1/2 to a decimal since the cost is in decimal too
10.5 divided by 3.36
$3.13/oz.
Hope this helps!
Answer Link
fatima456 fatima456
  • 05-04-2018
It would cost $0.32 an ounce

here is how I git that answer 

$3.36/10.5 = $0.32


Hope this helps :-)



Answer Link

Otras preguntas

PowerPoint creates visuals called A. slides. B. charts. C. images. D. text.
yoko pays $19.60 for a pack of 4 towels. find the unit price in dollars per towel if necessary round your answer to the nearest cent
Based on this article, what was Oprah’s early life like?
Some common features of non democratic country
The sample variance of hourly wages was 10. what is the sample standard deviation?
In the pulmonary circuit, the heart's ______ half pumps blood to the lungs, then ______ blood flows back to the heart.
What is the chemical formula, # of components, and the total number of atoms, for glucose and water?
What’s the answer????
Why should product testing be done on humans instead of animals?
Every time an impulse travels down the axon, we say that the axon has "fired," or "responded." this impulse is also called the