valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

What does shaped evenst mean??
Use the number line to find 3/4 × 2/5. Label all the parts above and below. question number 10(picture included)
What is computer hardware servicing?
Enzo picked 56 strawberries at a farm. This is 25 more than the number of apples he picked. Write and solve addition equation to find the number of apples Enzo
need an essay about accomplishments in life please help!
______ serves as an incentive for entrepreneurs
What is the difference in energy released by a magnitude 5 earthquake and magnitude 8 earthquake?
What is the lcm of 21, 84, 126?
Which one of these passages best expresses the meaning of elation? a loss of individuality, a violation of human nature, an unnatural act Swept off my feet, I f
Am I correct to say this is correctly punctuated? Wading in the shallow water, Courtney found dozens of interesting seashells.