tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Find the perimeter and area of a rectangle 20 centimeters long and 12 centimeters wide
what type of British laws did america colonists to settle the Americas
who were the franks? why were Europeans so frightened of the vikings? who was William the conqueror
Please help me ASAP!Factorise:1. 1/3πr² – 2/3πr³​
What view did the new Republican Party and free soil party share
4z + 5 +2z =- 25 please help solve​
w+w+w+w+w+15-7 I got this wrong on a math question. I did 5w+8 = 13w ​
How do I correctly solve this?
??????????????????????????????
how is population growth related to resource use and pollution?