haileycheew haileycheew
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost

Respuesta :

agis agis
  • 28-08-2018

Here, we need to find unit cost. Unit cost can be defined as a cost per unit of a product.

We are given that 16 ounce will cost $ 4.00.

That means -

Cost of 16 ounce of cereal package = $ 4.00

Cost of 1 ounce of cereal package -

(We will divide both sides by 16)

Cost of 16 ounce of cereal package ÷ 16 = $ 4.00 ÷ 16

Cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.

Thus, the cost of 1 ounce of cereal package = $ 0.25.

Answer Link
jocelynneczetyrko05 jocelynneczetyrko05
  • 13-05-2020

Answer: 1 oz. Over 0.25 is your answer.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Explain how the pharaoh had multiple roles within government and society.
What is the relationship between molar mass in grams per mole (g/mol) and average atomic mass in amu of each element?
Which of the following is an early practice of sustainable farming? •soil quality sensors •crop rotation •pesticides •water pumps
what is the standerd form of number shown in this calculater display. 1.46e-6
Erite 2 • 2•2 •2• 2 • 3•3•3• 3 in exponential form?
what is the correct order for the intermediate directions
Help me please i dont understand :(
Who did solon's reforms benefit most? Validate your answer with logical conclusions
6) 6a + 34 = -3(-2a + 8)​
Which number is the smallest? 4.4 ⋅ 10−5, 3.99 ⋅ 10−6, 2.6 ⋅ 102, 1.85 ⋅ 103