rorostar10p8wi2c
rorostar10p8wi2c rorostar10p8wi2c
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me with this question.

Please help me with this question class=

Respuesta :

tilarelizabeth tilarelizabeth
  • 02-12-2020
Brand A: $.319 so $.3
Brand B: $.28 so $.3
Answer Link
neckbone2004 neckbone2004
  • 02-12-2020

Answer:

Brand A price per diaper: 0.3

Brand B price per diaper: 0.3

Brand B is the better buy.

This can be found by taking the price of each brand and dividing it by the amount of diapers in each pack.

ex:

$11.49 / 36 = $0.32 (then round to nearest tenth)

Answer Link

Otras preguntas

Jenny has some tiles in a bag. The tiles are of three different colors: purple, pink, and orange. Jenny randomly pulls a tile out of the bag, records the color,
area of 10 and 7 in square inches
Read the passage below and answer then question.
Jose brought 9 pounds of rice for $4. How many pounds of rice did he get per dollar?​
helppp please reallly fasttt!!!
what is x+2y=-2 -3x+2y=-1 also, I need show work so please if you can
What is the distance from zero called? (I’m doing coordinates)
Why was early Christianity so appealing to the people in the Roman Empire?
In 2003 a gallon of gas cost $1.75. The cost has risen $0.17 each year since then Write an equation to represent the cost of gas (in gallons) as a function of y
Simplify: (2x + 8)(7x2 - 9x - 5)